Künefe Hangi İlimizde Meşhurdur

Künefe Hangi İlimizde Meşhurdur

Künefe; kadayıf ve peynirle yapılır. Sıcak olarak servis edilir. Doğu Akdeniz yöresine aittir ve bu kısımlarda görülür. Künefe hangi ilimizde meşhurdur diye baktığımız zaman, anavatan Hatay olarak geçer. Bunun yanı sıra; Urfa, Adana, Mersin, Gaziantep, Kilis, Diyarbakır ve Mardin gibi bu bölgeye yakın yerlerde de künefe yapılır. Birden fazla künefe vardır; ancak yapılışları birbirine çok yakındır. Belli püf noktalarına dikkat edince, istediğiniz tadı yakalayabilirsiniz.

Hatay Usulü Künefe Nasıl Yapılır?

Künefe hangi ilimizde meşhurdur buna bakınca, Hatay`ın öne çıktığını görüyoruz. elbette her zaman yerinde yemek daha makuldür; ancak her zaman Hatay`a gitmek mümkün olmayacağından, eldeki olanakları değerlendirmek gerekir. Birbirinden farklı restoranlarda künefe yiyebilirsiniz. İsterseniz evde de künefe yapabilirsiniz.

Hatay usulü künefe için malzemeler;

Şerbet: Şerbet için bir tencere alın ve suyla şekeri kanatın. Kıvamı koyulaşınca birkaç damla limon suyu ekleyin ve en fazla beş dakika daha kaynatıp altını kapatın. Kıvamı bir kaşık yardımıyla kontrol edebilirsiniz.

Künefenin Yapılışı

Künefe yapmak için bakır tepsi tercih edilir. Evinizde böyle bir tepsi varsa daha mantıklı olur, ancak yoksa buna en yakın tepsiyi tercih edebilirsiniz. Künefe hangi ilimizde meşhurdur, bakarken bunun genelde Hatay künefe olduğunu görüyoruz. Bu nedenle tam olarak Hayat usulüne uygun tarifi yapmak gerekir. Tepsinin altında kadayıfları serin ve bastırın. Arasında peynirleri serpin. Tepsiyi daha önce tereyağıyla yağlamış olmalısınız. Üzerine yeniden kadayıf ekleyin ve bastırın. Daha sonra orta ateşte pişirin. Diğer taraf için çevirmeniz gerekir. yağ eklemesi yapabilirsiniz. piştikten sonra üzerine şerbeti iyice yedirin ve üzerine fıstık, fındık, ceviz içi ekleyin.

Asi Künefeleri hazır künefe malzemesi konusunda size yardımcı oluyor. Vaktiniz yoksa künefe siparişi verebilirsiniz. Künefeleriniz en yakın zaman diliminde sizde olacaktır. kalabalık bir ekibe künefe hazırlamak durumundaysanız ve vaktiniz darsa, hemen destek alabilirsiniz.