Künefe Hangi Peynirden Yapılır

Künefe Hangi Peynirden Yapılır

Daha çok Hatay taraflarına özgü olan künefe, tüm Güneydoğu Anadolu Bölgesi`nde meşhurdur. Bu nedenle birçok yerde bizzat yapıldığına ve malzemelerinin de bulunduğuna şahit olabilirsiniz. Hatta malzemeleri aldıktan sonra, evde kendiniz de yapabilirsiniz. Künefe hangi peynirden yapılır buna bakınca, bu konuda kesinlikle tuzsuz peynir tercih edilmesi gerektiğini görüyoruz. Peynir ve diğer malzemelerin seçimi çok önemlidir. Zaten çok zor olmayan künefe, ancak malzemeleri doğal ve kaliteli olunca lezzetli olur.

Künefe Peynirleri

Künefe hangi peynirden yapılır bunu incelediğimiz zaman genel olarak;

Yöresel lezzetleri bulmak biraz zaman alabilir ve her yerde bu ürünleri bulamayabilirsiniz. Künefe yaparken kesinlikle çiğ süre yakın tuzsuz peynirler tercih edilmelidir. En kolay bulunanlar dil peyniri ve lor peyniri olduğu için birçok yerde bunların tercih edildiğine şahit olabilirsiniz. Sonuçta yapılan künefede peynir ayarlamasını iyi yapmak gerekir. Peynir şerbetle karışacağı için çok tuzlu olan tatta sorun oluşturacaktır. Bu konuda dikkatli olmak gerekir. En az ana malzeme kadar peynir kullanımı ve bunun kalitesi de önemlidir.

Peynirli Künefe Nasıl Yapılır?

Künefe hangi peynirden yapılır bunu incelediğiniz zaman, uygun peynir seçilince künefenin daha lezzetli olabileceğini görüyoruz. Künefe yaparken bakır tepsinin tercih edilmesi daha iyidir. Seçtiğiniz tepsiyi tereyağıyla yağlamanız gerekir. Sıkıştırılarak koyulan künefelerin üzerinde peynirler eşit şekilde eklenir. Daha sonra üzerine yine kadayıf geçilir. Kadayıfı avuç içinizle bastırabilirsiniz.

En son aşama olarak şerbetin dökülmesi gerekir. Şerbet yaparken şeker, su ve birkaç damla limon kullanılır. Yirmi dakika kaynamaya alınan su ve şekerin üzerine daha sonra limon damlatılır. Birkaç dakika sonra da ocak üzerinden bu karışım alınır. Ve biraz soğumaya koyulur. En az 20 dakika soğuması gerekir. Ardından künefenin üzerine eşit şekilde dağıtılır. Üzerine ceviz, fındık, fıstık içi dökebilirsiniz.

Asi Künefeleri hem yapım hem de hazır künefe tedariki konusunda sizin yanınızda. Siz sadece ne istediğinize karar verin ve gerisini Asi Künefeleri`ne bırakın.