Künefe Hazırlamakla Uğraşmadan Dondurulmuşunu Alın

Künefe Hazırlamakla Uğraşmadan Dondurulmuşunu Alın

Kadayıf ve peynir temelli bir tatlı olan künefe az malzemeli ama çok zahmetli bir tatlıdır. Altın kayısı olarak da geçen bu tatlı oran ve orantısı iyi ayarlanılması gereken, özellikle peynirinin kalitesi önemli olan bir tatlıdır. Hatay yöresinin bir tatlısı olan künefeyi yapmak için tuzsuz Hatay peynirine ihtiyacınız vardır. Künefe satışını son zamanlarda arttıran etkenlerden biri de bu tatlının dondurulmuş olarak piyasaya sunulmasıdır. Artık bir çok marketin dondurulmuş ürün rafında ilk sırada bulabileceğiniz künefe kısa sürede pişirilmeye hazır hale gelmektedir.

Künefeyi çok sık yapan diğer şehirleri sayacak olursak bunlar Mardin, Urfa, Diyarbakır, Kilis, Mersin, Diyarbakır, Gaziantep`tir. Fakat hepsi farklı peynir ve farklı pişirme tekniği kullanmaktadır. Hatay`dan sonra künefeyi en çok kendisiyle özdeşleştiren şehir Mersin olmuştur.

Dondurulmuş Künefe Nasıl Hazırlanmaktadır?

Dondurulmuş künefe hazırlarken tel kadayıf almakla ve onu dizmekle uğraşmayacak, tuzsuz peynir arayışına da girmeyeceksiniz. Bunun için kolaylıkla marketten alabileceğiniz künefe çeşitlerinden biri olan Asi künefeleri size Hatay lezzetini taşımaktadır. Hatay künefelerini tatmanız için yol kat etmenize gerek yok. Asi künefeleri 40 senenin tecrübesini sizin kapınıza kadar taşıyor. Bir çok sertifikası bulunan firma gıda mühendisleri tarafından da sürekli olarak denetleniyor. Hakkındaki diğer tüm detaylara dilerseniz http://www.asikunefeleri.com/kurumsal.html sitesinden bakabiliyorsunuz. Ayrıca firmanın diğer tüm ürünleri de donmuş olarak satılıyor. İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde rahatlıkla Asi ürünlerini bulabilirsiniz. İstanbul künefe firmaları anlamında başı çeken bir marka olduğu için bulmakta zorluk yaşamazsınız.

Hatay Künefesinin Yapılışındaki İpuçları Nelerdir?

Hatay künefesi istenilen porsiyon sayısına göre yapılabilmektedir. Yani tek kişilik olarak genelde üretilen bu tatlı sıcak servis edilir ve en önemli aşamalardan biri şerbeti sıcakken dökmek ve servis etmektir. Genelde tek kişilik künefeler önceden pişirilerek hazır hale getirilir ve şerbetle beraber ısıtılarak tazelenmiş olur. En büyük püf noktalarından biri de kadayıfın kızarma noktasına iyi karar vermektir. Çok kurumaması ama çok da çiğ kalmaması gerekir. İstanbul künefe satan yerler tüm bunlarla ilgili oldukça temkinli davranmaktadır.