Künefe ile Meşhur Olan il

Künefe ile Meşhur Olan il

Türkiye sınırları içerisinde yer alan birçok farklı şehrin, birçok farklı yemek ve tatlı zenginliği bulunmakta ve bu bağlamda da ülkemiz, zengin bir yemek kültürüne sahip olmaktadır. Özellikle de ülkemizin güney bölgesi içerisinde yer alan Hatay ili ve çevresindeki bölgeler, tatlı konusunda diğer şehirlerden daha gelişmiş ve daha zengin bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bahsetmiş olduğumuz bu il içerisinde yer alan Antakya ile de özdeşleşmiş olan bir tatlı da künefe olarak bilinmektedir. Yani künefe hangi ilimizde meşhurdur sorusuna cevap olarak Hatay ilini gösterebiliriz. Ayrıca bu il içerisindeki Antakya ve İskenderun ile de özdeşleşen tatlı, tüm ülke kapsamında tanınmakta ve büyük bir ilgi ile de tüketilmektedir. Şimdi de söz konusu künefe tatlısının ayrıntılarından söz edebilir ve bu tatlıyı en iyi şekilde üreten marka hakkında bilgiler verebiliriz.

Künefe ve Özellikleri

Son derece lezzetli bir yapıya sahip olan künefe tatlısı, özellikle içerisinde barındırdığı malzemeler dolayısı ile yüksek bir doyuruculuğa sahip olarak bilinmektedir. Aynı zamanda besleyici olmasının yanı sıra, dikkatli bir şekilde de tüketilmesi gerekmektedir. Bunun sebebi ise ağır bir tatlı olması ve içerisinde kolesterol gibi bir takım etkenlerin yüksek ölçüde bulunmasıdır. Künefe hangi ilimizde meşhurdur sorusuna cevap olarak verdiğimiz Hatay bölgesinde, söz konusu tatlı tel kadayıf ile dil peyniri, kaymak, fıstık, şerbet ve bunun gibi malzemelerden yapılmaktadır. Dolayısı ile de son derece ağır malzemeler içerisinde bulunmakta ve bu yönden de sürekli olarak tüketilmemesi gerekmektedir. Şimdi de bu tatlı için geçerli olan en kaliteli üretici hakkında bilgiler verebilir ve inceleme yapabiliriz.

En Kaliteli Künefe Üreticisi

Söz ettiğimiz bu tatlının birçok farklı üretici firma ile üretildiğini ve bu bağlamda da çeşitli bir piyasanın söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu firmaların tamamı, yüksek lezzet oranı ve bunun gibi yüksek kalite oranı durumları ile hizmet verememektedir. Künefe hangi ilimizde meşhurdur cevabı olan Hatay`daki yöresel yöntemler ile üretim yapan ve bu şekilde son derece kaliteli bir yapıya sahip olarak dağıtım yapan firma da ASİ olarak karşımıza çıkmaktadır.