Künefe Konusunda Damak Zevki Arayanlar İçin Hatay Künefe

Künefe Konusunda Damak Zevki Arayanlar İçin Hatay Künefe

Künefe sadece yapıldığı bölgede değil tüm ülke içinde oldukça önemli bir tatlı lezzetidir. Hatay ve İskenderun bölgelerine has bir lezzet olan bu tatlı aynı zamanda Akdeniz bölgesinin doğusunda yer alan illerde de yapılmaktadır. Görünüm bakımından farklılıklar her ne kadar olsa da yapılış bakımından her biri aynı şekildedir. Bu tatlıdaki asıl amaç iki katlı olan kadayıf arasına özel bir peynir koymaktır. Ardından da üzerine hazırlanan şerbet dökülerek sıcak bir şekilde anında servis edilebilir. Hatay Künefesinde aynı zamanda üzerine isteğe göre kaymak ya da antep fıstığı da konulabilir. Ayrıca hatay ilinde önemli künefe markaları künefeleri imal edip şerbet dökmeden donduruyor ve ülke geneline istek doğrultusunda gönderiyor. Bu sayede bu yöresel lezzet tüm ülkeye yayılmış oluyor.

Künefe Yapımı Nasıl Oluyor

Künefe her ne kadar görünüm açısında kolay bir yapılış anlamı çıkarılsa da aslında bir hayli zor bir yapımı olan tatlıdır. Görünüşüne bakıldığı zaman iki katlı kadayıf arasında bir peynir gibi basit görülse de Hatay Künefesinin içinde kullanılan peynir normal bir peynire göre oldukça farklıdır. Bu peynir keçi ya da inek sütünden yapılmaktadır. Aynı zamanda da tuzsuz olması da diğer önemli bir husustur. Bu şekilde hazırlanan künefenin üzerine de belirli oranlarda hazırlanmış bir şurup dökmeniz gerekiyor. Su ve şekerden oluşan bu şurup sıcak bir vaziyette künefenin üzerine dökülüyor ve ortaya oldukça güzel bir tat çıkıyor.

Bu şekilde yapılan künefe hiç şerbet ile karıştırılmadan direkt olarak dondurulup paketlenebilir. Bu paketlerde siparişlere göre tatlı satan dükkanlarda satılmaktadır.

Dondurulmuş Künefe Konusunda Asi Künefe

Asi künefe Antakya ilçesinde ünlenmiş bir markadır. Sadece yöresel bir lezzet olmayan bu tatlıyı dünyaya tanıtan bir markadır. 40 senedir yapmış olduğu bu kaliteli Hatay Künefeyi tüm ülkeye yedirmiş ve bu lezzet ile herkesi buluşturmuştur.

Dondurarak da büyük illere gönderdikleri siparişleri de vardır. Dondurulmuş künefe için sadece sizler kendi istediğiniz oranda şeker su karışımından bir şurup hazırlamanız gerekecektir.