Künefe Lezzetini Denemediyseniz Bu Lezzeti Evinize çağırabilirsiniz

Künefe Lezzetini Denemediyseniz Bu Lezzeti Evinize çağırabilirsiniz

Türk tatlılarından biri sayabileceğimiz künefe Hatay`da çok fazla tüketilen ve anavatanı da Hatay olan bir tatlıdır. Mersin`de daha önceleri yapılmaya başlanmış olsa da Antakya`ya ait olduğunu söyleyebileceğimiz künefe satışının artması özellikle donmuş ürünlerin satılmaya başlanmasıyla da paralellik göstermiştir.

Sıcak ya da ılık olarak servis edilen bu tatlı için kullanılan malzemeler kadayıf, tuzsuz peynir, şeker, yağ ve sudur. Üstünün süsü için dilediğiniz gibi antep fıstığı, ceviz ya da hindistan cevizi kullanabilirsiniz. En çok antep fıstığı kullanılsa da bu tamamen sizin sunumunuzla bağlantılı olarak da değişebilir. Daha önce bu tatlıyı yemeyenler içerisindeki peynirden dolayı çekinceler yaşa da peynirin tuzsuz olması ve ağıza peynir tadı gelmemesi denemek isteyenlere söylenebileceklerdendir.

Künefeni Hazırlanışı Nasıl Olur?

Bilindiği üzere şerbetli bir tatlı olduğu için öncelikle ayrı bir yerde şerbet hazırlamak ve sıcakken tatlının üzerine dökmek gerekir. Dondurulmuş künefe alsanız da şerbetini yine evde hazırlarsınız. Bunun için ölçüsünü iyi ayarlamak ve ne kadarlık künefeye ne kadar şerbet dökmek gerektiğini iyi bilmelisiniz. İki katmanın arasına koyulan peynirin erimesi gerektiğini de unutmamanız gerekir. Tuzsuz peynir cinsi olarak genelde tercih edilen dil peyniridir. Çabuk bozulmayan bu peynir cinsi ev yapımı tarifler için uygundur. Ancak özgün künefe yapımında kullanılan peynirin ne olduğunu soruyorsanız o zaman Hatay peynirini söylememiz gerekir. Asi künefeleri isimli Türkiye`nin en büyük künefe üreticisi dondurulmuş ürünlerinin içerisine de gerçek Hatay peyniri koymaktadır. İstanbul künefe firmaları arasında en büyüğü olan Asi künefelerinin sitesine http://www.asikunefeleri.com/index.html adresinden bakabilir, şirketin sertifikalarını inceleyebilirsiniz.

Hatay Künefesinin Sunumu Nasıldır?

Antakya künefesi bir kişilik olarak hazırlanıp pişirildiği için sunumu en kolay tatlılardandır. Dondurulmuş ürünü pişirdikten sonra üzerine dilediğiniz süsü dökebilir ve tabak üzerinde servis edebilirsiniz. Eğer Mersin künefesi yapmış olsaydınız o zaman ateş üzerinde getirebilir ve dilim dilim kesebilirdiniz. Ama İstanbul künefe satan yerlerin büyük bölümü zaten Hatay künefesini tercih ettiği için birer kişilik porsiyonlarla isteyenlerin önüne servis edilmektedir diyebiliriz.