Künefe Nasıl Peynirden Yapılır

Künefe Nasıl Peynirden Yapılır

Peynirli tatlı olarak tanıdığımız, şerbeti yoğun kadayıflı künefe, Hatay`ın özgün lezzetidir. Hatay`la anılan bu tatlı, Doğu Akdeniz tarafında çok tüketilir. Mardin, Şanlıurfa, Kilis, Diyarbakır, Adana ve Mersin`de de çok fazla tüketilen ve aynı zamanda üretilen künefe sıcak servis edilen bir tatlıdır. Künefe hangi peynirden yapılır sorusu için söyleyeceğimiz bir çok peynir çeşidi vardır. Bu peynirlerin başında Hatay peyniri gelir. Zaten Hatay`da üretilen künefe bu lezzetle meşhur olmuştur.

Fakat bu peynir dışında tuzsuz olan diğer peynirlerle de yapılır. Bunlar da Antep peyniri, lor peyniri, Urfa peyniridir. Bu peynirler süt oranları yüksek olan saklama koşulları zorlu peynirlerdir. Künefe yapımında peynirin taze olması önemlidir. Bu sebeple muhafaza etmesi güç peynirler olduğundan satın almak için çekince hissedebilirsiniz.

Evde Künefe Nasıl Yapılır?

Evde yapılması ve gereken malzeme oranının tutturulması zor olan bir tatlı olan künefe her ne kadar az malzemeli bir tatlı olsa da uğraşlıdır. Künefe hangi peynirden yapılır sorusu için evde kullanmanızı önereceğimiz peynir farklıdır. Diğer peynir türlerinin saklaması zor peynirler olduğunu söylemiştik. Bu nedenle tariflerde genelde dil peyniri kullanılır. Bu da tuzsuz bir peynirdir.

Kadayıfları tepsiye dizdikten sonra bunları yağlamalı ve elinizle ovmalısınız. Ardından dil peynirini koymalı üstüne tekrar yağlayarak ovduğunuz tel kadayıfı dökmelisiniz. Fırına verdiğiniz kadayıfın yanmamasına dikkat edin. Tencerede hazırladığınız şekerli şerbeti bunun üzerine döktüğünüz zaman sıcak servis edilen tatlınız hazır olacaktır.

Hazır Künefe Yapımı Daha mı Kolaydır?

Asi künefeleri gibi hazır dondurulmuş künefe almanız daha az zahmete girmenizi sağlayacaktır. Üstelik lezzet garantili olan Asi künefeleri kaliteli ve lezzetli Hatay tadını size sunmaktadır. Künefe hangi peynirden yapılır sorularına gerek kalmadan gerçek Hatay peynirinden yapılmış künefenin lezzetine varacak, istediğiniz kadar tüketmek için buzluğunuzda saklayabileceksiniz. Bir kişilik porsiyonlar halinde durması sizin işinizi kolaylaştıracak, evde hazırlayacağınız tek şey tatlının şerbeti olacaktır. Bunun ölçüleri ve tatlının pişme süresi aldığınız paketin arkasında yazacaktır. Tarife uygun yaparsanız lezzetli bir Hatay künefesi yemiş olacaksınız.