Künefe Nasıl Yapılır?

Künefe Nasıl Yapılır?

Hatay ilimizin ünlü lezzetlerinden biri olan künefe, tel kadayıf ve peynir kullanılarak yapılan bir tatlıdır. Şerbetli tatlılar grubuna giren künefe, ülkemizde en sevilen ve en çok tüketilen tatlılar arasında başı çekmektedir. Yörelere göre yapımı farklılıklar gösterebilen künefenin en sevileni Hatay künefesidir. Künefe hamuru nasıl yapılır sorusuna yanıt vermeden önce, genel olarak künefe yapımını tarif etmek gerekir. Porsiyonlara göre farklı büyüklükteki özel tepsilerde iki kat kadayıf arasına peynir koyularak yapılan künefe, kısık ateşte ağır ağır pişirilir. Sıcakken şerbeti de eklenen tatlı pişirildiği tepsi ile sıcak servis edilir. Antep fıstığı, ceviz, hindistan cevizi, fındık gibi kuruyemişlerle süslenebildiği gibi kaymakla da sunulabilen künefe besin değerli oldukça yüksek bir tatlıdır.

Kadayıf Hamuru Nasıl Yapılır?

Künefede kullanılan ana maddelerden biri tel kadayıf olduğundan; künefe hamuru nasıl yapılır diye baktığımızda karşımıza tel kadayıfın hazırlanışı çıkacaktır. Tel kadayıf hamuru, un ve su karışımından hazırlanan bir hamur olup, belki de en az malzeme ile hazırlanan tatlı hamuru olarak anılabilir. Tel kadayıf yapabilmek için un ve su karışımından oluşan hamurun pürüzsüz ve akışkan olması gerekmektedir. Büyük tesislerde, hamurun ip inceliğinde akmasını sağlayan özel aletler kullanılmaktadır. Bu aletlerle sıcak sacın üzerine ip gibi akıtılan hamur, çok kısa bir sürede tel kadayıf halini almaktadır. Tel kadayıfı evde yapmak isteyenler ise; hazırlayacakları hamuru bir kevgir yardımıyla krep tavası ya da sac üzerine akıtarak benzer bir sonuç alabilirler.

Künefe Peyniri Nedir?

Hatay peyniri olarak da bilinen künefe peyniri, keçi ya da inek sütünden yapılan bir peynir türüdür. Isıyla birlikte erimesi nedeniyle iki kat kadayıfın arasına yerleştirilip pişirildiğinde ortaya olağanüstü bir lezzet çıkmasında etkili olan künefe peyniri, bu tatlı için özel olarak üretilir. Asi Künefelerinde kullanılan tüm malzemeler gibi künefe peyniri de kuruluşun tesislerinde gıda mühendisleri gözetiminde üretilmektedir. Hazır dondurulmuş künefe üretimiyle Hatay künefesinin ülkemizin her tarafına ulaştırılmasını sağlayan Asi Künefeleri sayesinde künefe hamuru nasıl yapılır diye merak etmeye ve uzun uğraşlarla künefe yapmaya gerek kalmadığı söylenebilir.