Künefe Peynirlerini Muhafaza Etmek Neden Zordur?

Künefe Peynirlerini Muhafaza Etmek Neden Zordur?

Yapılışı kolay gözüken ancak malzeme tedariği anlamında sıkıntı yaşayabileceğiniz şerbetli tatlı künefeler, genelde insanların yapmak yerine hazır almayı tercih ettiği bir tatlıdır. Ancak artık künefelerin dondurulmuş olanlarının marketlerde yaygınlaşması bu algıyı git gide değiştirdi. Künefe satışının artmasıyla insanların bu lezzeti evlerinde de yemek istedikleri anlaşıldı.

Evde yapılması neden zor sorusunu soracak olursanız temel sebebin içerisinde kullanılan tuzsuz peynir olduğunu söyleyebiliriz. Bu peyniri bulmak oldukça güç olsa da daha güç olanı bunu yıkamak ve saklamaktır. Çünkü taze tutulması gereken bir peynir cinsi olduğu için çabuk bozulabilir. Firmaların bir çoğu da bunu taze kullanmayı tercih eder. Siz de dondurulmuş künefe almayacaksanız bu zahmetli peynir yerine dil peyniri gibi kullanılması daha kolay tuzsuz peynirleri tercih edebilirsiniz.

Hatay Künefesinde Kullanılan Peynir Nedir?

Künefenin anavatanı olan Hatay bu tatlının içerisinde Antakya peyniri kullanır. Bu peynir az önce bahsettiğimiz özelliklere sahiptir. Bunun dışında kullanılan peynirler tuzsuz lor peyniri, Urfa peyniri, Antep peyniri ve diğer taze peynirlerdir. Çiğ süte yakın olan bu peynirleri evde kendi imkanlarınızla yapmanız da zordur.

Ev tariflerinde dil peynirini çok sık görürsünüz. Bunun nedeni muhafazı en kolay tuzsuz peynirlerden olmasıdır. İstanbul künefe firmaları saydığımız tüm muhafaza şartlarını sağlayabildiğinden Hatay künefesini özgün olarak sunabilmektedir. Siz de evde yapmakla uğraşmak yerine dondurulmuş olarak alabilirsiniz.

Dondurulmuş Künefe Nasıl Hazırlanır?

Künefe hazırlamak için yapmanız gereken marketlere giderek Asi künefelerinden almanız olacak. Gerçek Hatay lezzetine en yakın künefeyi üreten Asi künefeleri bunu 40 senelik deneyimine borçludur. Kadayıf tatlılarında öncü olan firma gıda mühendislerinden tam onay almıştır. Lezzet sertifikalarını barındırması ve köklü bir marka olması dağıtım anlamında da firmanın güçlü olmasını sağlamış, İstanbul künefe satan yerlerde onu ilk sıraya taşımıştır. Gittiğiniz bir çok lokasyonda, markette, restoranda Asi künefeleri ile karşılaşabilirsiniz. Künefelerin lezzetini sevenler evlerinde kolayca pişirmekte ve istediği gibi üzerini yemişlerle süsleyerek servis yapmaktadır. Dilerseniz http://www.asikunefeleri.com/kurumsal.html adresinden firmanın diğer ürünlerini de inceleyebilir, sertifikalarına bakabilirsiniz.