Künefe Sevenler İçin Hazır Künefe

Künefe Sevenler İçin Hazır Künefe

Dünyaca ünlü Hatay mutfağının en nadide lezzetlerinden biri olan künefe, kadayıf ve özel bir çeşit peynir kullanılarak hazırlanan şerbetli bir tatlı çeşididir. Yörelere göre farklı çeşitlerine rastlanabilmekle birlikte, künefe dendiğinde ilk akla gelen Hatay künefesi olmaktadır. Son zamanlarda hazır olarak da satılmaya başlanan künefenin, evlerde hazırlanması da bu şekilde bir hayli kolaylaşmıştır. Hazır künefe nasıl pişirilir konusunda endişe yaşanmaması için az pişmiş olarak paketlenen ve satışa sunulan dondurulmuş hazır künefenin hazırlanması oldukça kolay ve hızlıdır.

Hazır Künefeyi Pişirirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hatay yöresinin en sevilen tatlarından biri olarak anılan Hatay künefenin, diğer çeşitlerinden ayrılan özelliği, içinde kullanılan tuzsuz peynirdir. Hatay peyniri olarak da bilinen bu peynir, tuzsuz ve çiğ süte yakın özellikte bir peynirdir. Hazır künefe alırken, içinde bu özel peynirden kullanıldığından emin olmak için Hatay künefenin tercih edilmesine dikkat edilmelidir. Hazır künefe nasıl pişirilir diye bakacak olursak; öncelikle dondurulmuş olarak satılan künefe, tereyağı ile yağlanmış tepsiye alınır. Ocağın üzerine yerleştirilen tepsi çevrilerek kısık ateşte yavaş yavaş iki tarafı da kızarana kadar pişirilir. Bu arada su, şeker ve limon suyu kullanılarak hazırlanan şerbetin ılık olması gerekmektedir. Künefe pişirildikten sonra, sıcakken üzerine şerbet dökülür ve arzuya göre ezilmiş Antep fıstığı, fındık, ceviz ya da hindistan cevizi ile süslenerek servis edilir. Künefeyi pişirirken, tepsinin kenarından küçük tereyağı parçaları koymak lezzetinin artmasını sağlayacağı gibi, şerbetin çok yoğun olmaması da tatlının daha hafif olmasını sağlayacaktır.

Hazır Künefe Nerede Satılır?

Gerek kendi canınız çektiğinde hazırlayabileceğiniz, gerekse misafirlerinize sunarak onları şaşırtabileceğiniz hazır künefelerden satın almak için başvurulabilecek en doğru adres Asi Künefe`dir. Olağanüstü lezzetteki Hatay peyniri ile hazırlanan ve dondurularak http://www.asikunefeleri.com/ adresinde satışa sunulan Hatay künefesi, tattıktan sonra bir daha vazgeçemeyeceğiniz bir lezzet haline gelecektir.

Hazır künefe nasıl pişirilir diye düşünmenize gerek kalmadan pratik bir şekilde hazırlayıp sunabileceğiniz künefenizde servis alternatifi olarak kaymak da kullanabilir ve lezzetinin bir kat daha artmasını sağlayabilirsiniz.