Künefe Yapımında Kullanılan Peynirleri Muhafaza Etmekten Kaçının

Künefe Yapımında Kullanılan Peynirleri Muhafaza Etmekten Kaçının

Birden fazla yapılışı olmasına rağmen malzemeleri ve temel mantığı aynı olan künefe tatlısı severek yenen ve damakta oldukça güzel bir lezzet bırakan bir tatlıdır. Künefe yapımında sadece tel kadayıf, tuzsuz peynir, şeker ve yağ kullanılsa da yönemlerinin farklı olması bu tatlıyı şehirlerde farklı kılmıştır. Hatay`a göre farklı Antep`e göre farklı yapılan bu tatlının en büyük farklılığı da peynirinden dolayıdır. Künefe satışının yoğun olduğu ve anavatanı sayılan Hatay bunun için Hatay peyniri kullanırken diğer yerler farklı peynirler kullanmaktadır.

Künefe için kullanılan diğer peynirler Antep peyniri, lor peyniri, Urfa peyniri ve ev yapımında dil peyniridir. Tüm bunların tuzsuz olması tatlıyı yerken tuzdan uzak bir lezzet almanızı sağlamaktadır.

Ev Yapımı Künefede Hangi Peynir Kullanılır?

Künefeyi evinizde yapacaksanız kullanacağınız peynir dil peyniridir. Çünkü diğer peynirleri buzdolabında muhafaza etmek pek mümkün değildir. Dondurulmuş künefelerin içerisinde de genelde dil peyniri değil özgün Hatay peyniri kullanılır. Bunların muhafaza yöntemleri farklı olduğu için sizin bunu kendi yöntemlerinizle elde etmeniz zordur.

Saydığımız tuzsuz peynirler süte çok yakın olduğu ve içerisinde süt oranı yüksek olduğu için saklaması zordur. Ancak dil peynirinde böyle bir şey söz konusu olmadığı için kolaylıkla ev tariflerinde kullanabilirsiniz. İstanbul künefe firmaları künefe yapımında saydığımız diğer peynirleri kullanmayı tercih eder.

Dondurulmuş Künefelerin İçerisinde Hangi Peynir Kullanılır?

Dondurulmuş künefe almak isterseniz Asi künefelerinden tercih etmeniz doğru seçim olacaktır. Çünkü içerisinde kullanılan peynir gerçek Hatay peyniri olduğu için künefe lezzetine varmış olacaksınız. Firmanın sertifikalı ve gıda garantili ürünlerine http://www.asikunefeleri.com/index.html adresinden bakabilirsiniz.

Dondurulmuş almanın büyük kolaylıkları vardır. Öncelikle sadece şerbet yapmanız gerekeceği için başka hiç bir şekilde künefeyle uğraşmayacak sadece fırına vereceksiniz. Pişirme süresinden şerbetin ölçüsüne kadar her şey belirtileceği için kafanızı karıştıracak bir ölçü de olmayacaktır. İstanbul künefe satan yerlerin bir çoğu bile dondurulmuş ürünlerin lezzetini yakalayamaz. Eğer siz de misafirlerinize çabucak bir tatlı yapmak isterseniz buzluğunuzda dondurulmuş olan hazır künefeleri saklayabilirsiniz.