Künefe Yapımında Zorlanıyorsanız Dondurulmuşunu Alın

Künefe Yapımında Zorlanıyorsanız Dondurulmuşunu Alın

Sıcak ya da ılık olarak servis edilen, şerbetli tatlı künefe, tel kadayıftan yapılır. Kadayıfların ince olması, yağlanması, şerbeti emmesi gerekir. Tüm bunlar da ustalık isteyen süreçlerdir. Mersin ve Hatay şehirlerinde ilk kez yapılan bu tatlı kendisini Hatay`la daha çok özdeşleşmiştir. Bir Antakya lezzeti olarak anabileceğimiz bu tatlı tüm ülkede bir çok restoranda yapılır. Künefe satışı büyük şehirlerde de çok yaygındır.

Doğu Akdeniz yöresine ait diyebileceğimiz tatlıyı yapan diğer önemli şehirler: Adana, Mersin, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa ve Gazianteptir. Her yöre kendince bazı değişiklikler eklemiştir. Kimisi sunum anlamında kimisi içerisine koyduğu peynir anlamında farklı usüllerde bu lezzeti yaratmaktadır.

Dondurulmuş Künefe Nasıl Hazırlanır?

Künefeyi dondurulmuş olarak yemek istiyorsanız tadının farklı olacağından endişe etmemelisiniz. Çünkü evde yaptığınızdan çok daha güzel bir lezzete sahip olan ve dondurulmuş künefe olarak geçen Asi künefe ürünlerini yakınınızdaki marketlerden temin edebilirsiniz. Oldukça güvenle üretilen ve gerçek hatay lezzeti damgasına sahip olan Asi künefeleri firması işini 40 senedir itinayla yapan bir firma olduğundan sevilmektedir. Ayrıca lezzet sertifikalarının olması da markaya duyulan güveni arttırmaktadır. Ürünlerini incelemek istiyorsanız http://www.asikunefeleri.com/index.html adresi size yardımcı olacaktır.

Dondurulmuş künefenin hazırlanması hakkında kısaca söz etmek gerekirse yapacağınız işlemin sadece künefeyi fırınlamak olduğunu söyleyebiliriz. Ardından ayrı bir kapta hazırladığınız şerbeti künefe sıcakken üzerine dökmeli ve soğumadan servis etmelisiniz. İstanbul künefe firmaları bazen şerbetten önce şeker yakıcılığının azalması için bir bardak suyu pişen künefeye dökebilir.

Künefe Yapılış Şekilleri Kaça Ayrılır?

Malzemeler aynı olsa da yapılış anlamında bir kaç farklı tarzdan söz edilebilir. Mersin ve Hatay şehirleri künefeyi farklı şekilde hazırlamakta ve sunmaktadır. Hatay`da tek kişilik porsiyonlar yaygınken Mersin`de sadece geniş tepsilerde bu tatlı yapılır. Ardından istenilen şekilde dilimlenir. Kimileri alev üzerinde tatlı pişmeye devam ederken getirir, kimileri ise şerbeti biraz çekmesini ve tatlının ılınmasını bekler. İstanbul künefe satan yerler de genelde ılıken getirir. Damak tadı ayrı olduğu için doğrusu budur demek yanlış olacaktır ve kendi damak tadınıza uygun yapılış tarzını deneyerek bulabilirsiniz.