Künefe Yapımının Püf Noktalarını Öğrenin

Künefe Yapımının Püf Noktalarını Öğrenin

Hatay yöresinden sofralarımıza gelen bir lezzet olan künefe, püf noktalarını bilirseniz başarılı bir şekilde yapabileceğiniz bir tatlıdır. Ancak künefenin peynirini tedarik etmek zor olduğu için hazır alınması ya da dondurulmuş ürünlere yönelinmesi daha yaygındır. Diğer tatlılar gibi bazı incelikleri olan künefe satışı marketlerde dondurulmuş olarak üretilmeye başlamasından sonra artmıştır.

Hatay haricinde Mardin, Diyarbakır, Mersin, Adana, Gaziantep ve Urfa gibi şehirlerde de üretilen bu tatlının tarihi oldukça eski olsa da ülkemizde 1930 ve 1940`lı yıllarda yapılmaya başlanmıştır. İlk yapan şehir Mersin ‘dir. Mersin`den sonra Hatay`ın öğendiği bu tatlı ününe de burada kavuşmuştur. Siz de istediğiniz şekilde yapmak için öncelikle Hatay`da yapılan tarifi benimsemeli ve meşhur Hatay künefesinden tatmalısınız.

Hatay Künefesi Yapılırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Hatay künefesi için gereken malzemeler tel kadayıf, Hatay peyniri, şeker, tereyağ ve sudur. Ancak burada belirtmek gerekir ki Hatay peyniri yıkanması, saklanması zor bir peynirdir. Normal marketlerden de temin edemeyeceğiniz için dondurulmuş künefelerin tadını evde yaptığınız künefeyle yakalayamayabilirsiniz.

Dışarıdan aldığınız tel kadayıfın doğranmış olması önemlidir. Eğer bütün halinde aldıysanız bunları yağla mutlaka açmalı ve ince ince doğramalı ya da didiklemelisiniz. Gerçek künefe peynirini bulamazsınız buna en yakın tadı dil peyniri ile alabilirsiniz. Kadayıfları bastırarak dizmek de önemlidir. Kadayıfın kızarması için tepsiye pekmez sürmek de inceliklerden birisidir. İstanbul künefe firmalarının bir çoğu bu taktiği uygulamaktadır. Bir diğer önemli ipucu da tepsi kenarlarında az boşluk bırakmak olacaktır. Çünkü içerisinde eriyen peynir tepsi kenarlarına doğru genişleyecektir.

Hatay Künefesinin Dondurulmuş Olarak Alınmasının Avantajı Nedir?

Dondurulmuş Asi künefeleri alanında öncü olan bir lezzet sunmaktadır. Sıcak servis etmeye uygun olarak hazırlanan bu künefeler firmanın 40 senelik tecrübesinden esinlenmiştir. Gıda denetimleri tam, marketlerde bulabileceğiniz bir lezzet arıyorsanız firmanın ürünlerini alabilir ya da almadan önce http://www.asikunefeleri.com/kurumsal.html adresini inceleyebilirsiniz. İstanbul künefe satan yerlerin bir çoğuna künefe gönderimi yapan markanın bir çok marketle ve işletmeyle anlaşması vardır. Yapmanız gereken gerçek Hatay lezzetini evinizde yemek olacaktır.