Künefe Yapmak İçin Alınabilecek Peynirlere Dikkat Edin

Künefe Yapmak İçin Alınabilecek Peynirlere Dikkat Edin

Künefe tatlısının en önemli noktası peynirdir. Tuzsuz peynirle yapılan bu tatlı farklı yörelerle anılsa ve farklı yörelerde yapılsa da anavatanı Hatay sayılmaktadır. Aynı zamanda şerbetli olması yoğun ve şekerli bir tada sahip olmasını da sağlamıştır. O nedenle peynir tadı alacağını düşünenler büyük bir yanılgı içerisindedir. Künefe satışının artması ise dondurulmuş olarak satılan künefelerin marketlerde çoğalmasına bağlıdır.

Evde yapmak istiyorsanız peynirinizin cinsi önemlidir. Öncelikle künefede kullanılan peynirleri ele alacak olursak bunlar tuzsuz olan bazı taze peynirler ve lor peyniri, Urfa peyniri, Antep peyniri, dil peyniridir. Özgün künefede Hatay peyniri vardır. Dil peyniri haricindeki tüm saydığımız peynirler zor saklanan, yıkanan ve ulaşılan peynirlerdir. Zaten ev tariflerinde dil peyniri kullanılmasının nedeni de budur.

Künefe Evde Yapılırken Nasıl Hazırlanır?

Dil peyniri kullanacağımızı düşünerek dondurulmuş künefeyi dışarıda bırakırsak vereceğimiz tarif tam olarak Hatay künefesini yansıtmasa da benzeri olacaktır. Bunun için ince ince didiklediğiniz kadayıfları tepsiye dizin. Dizmeden önce yağlamayı unutmayın. Sonrasında da ortasında dil peynirini serpiştirin ve bir kat daha sıkı bir şekilde kadayıfları ekleyin. Tepsi kenarlarında takribi olarak 1 cm boşluk kalması taşan peynir için önemli olacaktır.

Sonrasında önceden ısıttığınız fırında kadayıflar pembeleşinceye kadar kızartın. Yüksek ısıda bir anda kızaran kadayıflar peynirin erimemesine neden olabilir. İstanbul künefe firmaları bu nedenle özel fırınlar kullanmaktadır. Siz de çıkarttığınız künefeler sıcakken üzerine şerbet dökerseniz süslemeyle birlikte künefeniz hazır olacaktır.

Dondurulmuş Künefe Almanın Avantajları Nelerdir?

Hazır künefe almak için başvurabileceğiniz adres Asi Künefeleri olacaktır. Çünkü alanında öncü olan firma yılların tecrübesini doğal olarak tatlılarına da yansıtmış ve kadayıf alanında oldukça iddialı olmuştur. Sitesi olan https://www.asikunefeleri.com/iletisim adresinden de ürünlerimizi görebilirsiniz. Evde Hatay Künefesi'ni tam olarak yapamadığınızı düşünüyorsanız İstanbul'da künefe satan yerlerden biri olan Asi Künefeleri size gerçek anlamda bu lezzeti yaşatacaktır. Lezzeti denemek istiyorsanız dağıtım alanına sitesinden bakabilir ve bulunduğunuz çevreye yakın bir marketten kolayca Asi Künefelerini temin edebilirsiniz diyebiliriz.