Künefenin Anavatanı Antakya

Künefenin Anavatanı Antakya

Antakya mutfağının ülkemiz ve dünyaya kazandırdığı benzersiz lezzetlerden biri olan künefe, yediden yetmişe herkesin damak zevkine hitap eden bir tatlıdır. İçinde eriyen peyniri, çıtır çıtır kızarmış kadayıfı ve üzerindeki Antep fıstığı ile gözlere ve midelere bayram ettirdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Farklı yörelerde de rastlanan künefe Antakya asıllı bir tatlıdır. Öyle ki; künefe içinde kullanılan özel peynir Antakya peyniri ya da Hatay peyniri olarak anılmaktadır. Keçi ya da inek sütü kullanılarak üretilen künefe peyniri, sıcakla birlikte eridiğinden künefeye bambaşka bir lezzet katmaktadır.

Künefe Nasıl Yapılır?

Künefe, kadayıf ve peynir kullanılarak yapılan şerbetli bir tatlı çeşididir. Künefede kullanılan kadayıfın taze olması son derece önemlidir. Genellikle tel kadayıf kullanılsa da; irmikle toklaştırılan kadayıf da kullanılabilmektedir. Künefe yapmak için; tel kadayıf ince ince kıyıldıktan sonra tereyağı ile yoğrulur. Bir parçası künefe tepsisine yerleştirildikten sonra üzerine künefe peyniri yayılır ve kalan kadayıf da üzerine koyulup el ile iyice bastırılır. Üzerine erimiş tereyağı gezdirilir ve ocağa alınarak kısık ateşte yavaş yavaş tepsi elle çevrilerek iki tarafı da iyice kızarana kadar pişirilir. Su, limon suyu ve şeker ile önceden hazırlanıp ılıtılan şerbet sıcak künefenin üzerine dökülerek kadayıf servise hazır hale getirilir. Sunum sırasında üzeri Antep fıstığı, ceviz, fındık gibi çeşitli kuruyemişlerle süslenebileceği gibi; kaymak ile birlikte de sunulabilir. Künefe Antakya bölgesinde genellikle yanında bir bardak su ile ikram edilir. Bunun nedeni, tatlının şerbetli ve yoğun olmasıdır.

Antakya`dan Seçkin Bir İkram

Antakya`nın adının dünyaya duyurulmasını sağlayan künefe, usta ellerde özenle hazırlandığında tadına doyulmaz bir tatlıdır. Türkiye`nin dört bir yanına Antakya künefesini ulaştırabilmeyi hedefleyen Asi Künefeleri, tek kişilik porsiyonlar halinde hazırlanıp dondurularak satışa sunulmaktadır. Künefenin anavatanı Antakya`nın seçkin ikramı sloganıyla hareket eden firma, künefe yapımında kullanılan tüm malzemeleri kendi tesislerinde ve gıda mühendisleri kontrolünde üretmektedir. Künefe Antakya dendiğinde ilk akla gelen marka olan Asi Künefeleri, müşterilerinin gönlünde daimi bir yer edinmek isteyen seçkin işletmelerin ilk tercihi haline gelmektedir.