Künefenin Hazırlanışındaki İncelikleri Öğrenin

Künefenin Hazırlanışındaki İncelikleri Öğrenin

İnce tel kadayıf ve şerbetli bir tatlı olan künefe pek çok kişinin büyük bir iştahla yediği bir lezzettir. Künefeyi evde yapmak ise büyük bir maharet ister. Her ne kadar malzeme sayısı kısıtlı olsa da içindeki peyniri bulmak zordur. Künefe satışı yapan yerlerin bir çoğu bu peyniri taze olarak getirtir. Hatay`ın lezzetlerinden biri olan künefenin içerisinde Hatay peyniri bulunur. Bu peynir süt oranı yüksek tuzsuz bir peynir çeşididir. Diğer tüm tuzsuz peynirler gibi çabuk bozulma ihtimali olan bu nedenle de taze olarak tüketilmesi gereken bir peynirdir. Bu nedenle künefenin inceliğinde bu peynirin bulunması yatmaktadır. Genelde ev tariflerine bakarsanız size malzemelerde dil peynirinin alınması gerektiği söylenir. Bunun haricinde Antep peyniri, urfa peyniri ya da tuzsuz lor da diğer seçeneklerden biridir.

Dondurulmuş Künefe Lezzetini Kaçırmayın

Dondurulmuş künefe almaktan çekinceleriniz varsa evinizde yapamayacağınız kadar güzel bir lezzete sahip dondurulmuş ürünler olduğundan söz edebiliriz. Bunların başında da Asi künefeleri gelmektedir. Asi künefeleri yaklaşık 40 senedir künefe üreten bir firma olduğundan sıkı bir şekilde gıda denetimleri yapılan ve bir çok ile bu tatlıyı gönderen bir markadır. Dağıtım ağına ve ürünlerine göz atmak isterseniz http://www.asikunefeleri.com/index.html adresine yönelebilirsiniz.

Ayrıca dondurulmuş ürünlerde sizin bulamayacağınız peynir olduğu için bu pişirme esnasında büyük fark yaratacaktır. Dondurulmuş ürünün bir diğer farkı daha güzel sunum yapabilecek tek kişilik porsiyonlara sahip olmasıdır. İstanbul künefe firmalarının çoğu bu şekilde künefe üretmektedir.

Künefenin Sunumu Nasıl Yapılır?

Künefenin sunumunda dikkat edilmesi gerekenlerden biri de servis biçimidir. Meşhur Hatay künefesi olarak bahsettiğimiz künefeler tek kişilik olduğundan direkt olarak üzerine yapılan süsle kişinin önüne gelmektedir. Ancak Mersin künefesinde durum farklıdır ve büyük tepsilerde, dilim dilim kesildiğinden farklı sunum biçimine sahiptir. İstanbul künefe satan yerler de tek kişilik porsiyonları tercih eder.

Dilediğiniz gibi üstüne hindistan cevizi dökebilir, antep fıstığı ile süs yapabilir ya da ceviz koyabilirsiniz. Bu tamamen sizin isteğinize göre değişir. Dışarıda servis edilen çoğu künefede antep fıstığı vardır.