Künefenin Lezzetli Besin Değerleri

Künefenin Lezzetli Besin Değerleri

Türkiye, sınırları içerisinde bulunan birçok farklı bölgede birçok farklı türdeki yemek ve tatlıları ile son derece zengin yapıya sahip olan bir ülke olarak bilinmektedir. Ülkemiz içerisinde ünlü olan ve herkesin de büyük bir beğeni ile karşıladığı tatlılardan biri de künefe olarak bilinmektedir. Dolayısı ile de künefe tatlısı, sadece yöresi olan Hatay bölgesinde değil, tüm bölgelerde büyük bir talep ile karşılaşmakta ve tüketilmektedir. Özellikle de Antakya yöresi kapsamında ilk kez yapıldığı düşünülen ve sonrasında da Türkiye`nin birçok farklı bölgesinde ve ardından da tamamında üne sahip olan bu tatlı, besin değeri olarak da son derece yüksek bir yapıya sahip olarak karşımıza çıkmaktadır. Künefe besin değeri hakkında bilgi vermeden önce, künefe hangi malzemelerden yapılır sorusu için bir cevap oluşturabilir ve künefeyi en iyi yapan marka hakkında da bilgi verebiliriz.

Künefe ve En İyi Marka

Söz konusu tatlı çeşidi, tel kadayıf ürününden ve ayrıca içerisinde bulunan özel bir dil peyniri ürününden yapılmakta ve bu şekilde servis edilmektedir. Söz konusu tatlı, genellikle tereyağında kızartılır ve sonrasında da üzerine kaymak ya da bunun gibi fıstıklı ek ürünler ilave edilerek lezzeti artırılır. Künefe besin değeri de, bu bağlamda artmış olur. Söz konusu tatlı, tüm ülkemizde en lezzetli ve en kaliteli olarak ASİ künefe markası aracılığı ile yapılmakta ve bu marka kapsamında da dağıtılmaktadır. Söz konusu marka, İstanbul ve bunun gibi büyük şehirler de dahil olmak üzere pek çok bölgeye dağıtım yapmak üzere son derece kaliteli ve hızlı bir şekilde üretimlerine deva etmektedir.

Besin Değerleri ve Karşılıkları

Söz etmiş olduğumuz bu tatlı içerisinde bulunan besin değerleri değişmektedir. 100 gram bir künefe besin değeri olarak 380 kaloriye eş olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra 100 gramlık künefe içerisinde 26 gram karbonhidrat bulunmakta ve bunun yanı sıra 3.8 gram da protein bulunmaktadır. Bu maddelerin ortalama bir yarara sahip olduğu bilinse de, künefe yüksek miktarda da kolesterol içermektedir.