Künefenin Sıcaklığını Evinizde Hissedin

Künefenin Sıcaklığını Evinizde Hissedin

Sıcak olarak servis edilen lezzetlerden biri olan künefe Hatay yöresinin en leziz tatlılarından biridir. Üzerine Antep fıstığı dökülerek servis edilen bu tatlı, yapılış yöntemleri olarak farklılık gösterebilmektedir. Özellikle Mersin gibi yörelerde kendine has tarzı olan künefe, sunum anlamında da yöreden yöreye değişir. Künefe satışının artmasına gelirsek son zamanlarda marketlerde dondurulmuş olarak bulabileceğimiz bu tatlının evlere daha çok girdiğini, çünkü pratik bir şekilde sunuma hazır hale geldiğini söyleyebiliriz.

Künefe mazisi uzun olan bir tatlıdır. Ülkemizdeki mazisini anlatmak istersek takribi 1930`lu yıllara gitmek gerekir. Bu senelerde Mersin`de ortaya çıkan tatlı Hataylılarla daha sonrasında tanışmıştır. Daha geç tanışmasına rağmen daha fazla benimsenen künefe daha sonrasında hep Hatayla anılmıştır.

Hatay ve Mersin Künefesinin Farkı Nedir?

Dondurulmuş künefeleri dışarıda bırakırsak bazı yerlerde Mersin künefesinin de çok sık tüketildiğini görürsünüz. Lezzetindeki en büyük fark peynirinden kaynaklanmaktadır. Peynir çeşidi daha farklı olan bu Mersin künefesi pişirilirken de farklı teknikler kullanır. Pişirme esnasında ters çevrilen künefe yayvan tepsilerde ateşe verilir. Sunumunda da börekçi ocağına yerleştirilir. Böylece kişinin önüne ateş üzerinde gelebilir.

Hatay künefesinde gerçek künefe peyniri diyebileceğimiz tuzsuz Antakya peyniri vardır. Genelde kişi sayısına göre porsiyonlar yapılır. İstanbul künefe firmalarının çoğu da kolaylık olması açısından tek kişilik porsiyonları öncesinde hazır tutar ve fırınladığı bu porsiyonlar için şerbeti sonradan ekler. Şerbet koyulduktan sonra künefe sıcak olarak sunuma hazır olur ve üzerine Antep fıstığının eklenmesiyle göze de hitap eder.

Dondurulmuş Künefeler Nasıl Hazırlanır?

Asi künefe ürünlerini incelerseniz dondurulmuş künefelerin Hatay lezzetini yansıttığını görürsünüz. Hatay lezzetlerini yakından tatmak istiyorsanız bu nedenle mutlaka Hatay`a gitmenize gerek yoktur. Kolaylıkla markette bulabileceğiniz Asi künefeleri, gıda garantili ve sertifikalı olduğu için tercih sebebidir. Yapmanız gereken bu peynirin tadına yakından bakmak için satın almak olacaktır. İstanbul künefe satan yerlerin bir çoğu Asi firmasının ürünlerini kullanmaktadır. Yüzlerce dağıtımı olan firma Hatay tescillidir. Siz de genel yapılış yöntemini bilmiyor ve uğraşmak istemiyorsanız hazır Asi ürünlerini alabilirsiniz.