Künefenin Tarihi Sizi Şaşırtmasın

Künefenin Tarihi Sizi Şaşırtmasın

Dünyanın Roma`dan sonra 2.Şehri olan Antakya`nın çok eski medeniyetlere ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Bu da demek oluyor ki gastronomi manasında ilklerin yaşandığı bir şehirdir. Bir künefenin hataydan doğuşu gayet normaldir. Dünyanın ilk peynirli tatlısı künefe hatay yöresinin dünya mutfağına hediyesi olmuştur. Künefe tüm ortadoğuda yaygın bir tüketime ulaşmış geleneksel tatlımızdır. Osmanlı zamanında Antakya`nın tarihi çarşısı uzunçarşı da bulunan kurşunluhan içerisinde osmanlı yönetiminin önde gelenleriyle künefe gecelerinin yapıldığı halka künefe ikram edildiği bilinmektedir. Künefenin Hatay`dan çıkma bir tatlı olduğu sağlama yapılacak olursa bugün Hatayda ki tüm ev hanımları bu tatlıyı yapabilirler. Bu köklü bi gelenektir. Gastronomi şehri olan Antakya`nın bir çok lezzete ev sahipliği yapması yine künefenin hataydan dünyaya yayılışına destektir. Özet olarak diyebiliriz ki hataya özgü bu lezzet kültürel geçmişi olan bir çok medeniyeti tatlandıran ve gelenekselliğini korumamız gereken nadide bir tatlı türüdür

Hatay Künefesinin Özellikleri Nelerdir?

Dondurulmuş künefe gibi çeşitleri de olan Hatay künefesini eğer yediyseniz tek kişilik porsiyonlarda ikram edildiğini görmüşsünüzdür. Birer kişilik olarak hazırlanan Hatay künefesinin içerisinde de Hatay peyniri bulunur. Bu peynir nedeniyle de lezzeti sevilmektedir. Ayrıca şeker şurubu dökülmesi de kıvamını belirler.

Mersin künefesinde tatlının dilim dilim kesildiğini ve daha yayvan tepsilerde yapıldığını görürsünüz. Ayrıca alev üzerinde pişen bu künefe yine ateş üzerinde servis edilebilir. Hatay künefesinde tatlının biraz şerbeti çekmesi ve ılınması beklenir. İstanbul künefe firmalarının çoğu Hatay`a göre pişirmektedir.

Dondurulmuş Künefe Lezzetli Olur mu?

Asi künefelerini örnek vereceğimiz dondurulmuş künefeler büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Çünkü hızlı bir biçimde hazırlanabilmesi ve servise hazır hale gelmesi özellikle bu tatlıyı sevdiklerine ikram etmek isteyenlere mantıklı gelmektedir. Asi künefeleri http://www.asikunefeleri.com/kurumsal.html adresinden de bakabileceğiniz gibi sertifikaları ve gıda standartları olan bir firmadır. Bu nedenle ürünlerini kaliteli ve lezzetli şekilde yapan firma dağıtım anlamında da gelişmiştir. Büyük şehirlerin bir çoğuna gönderim yapabilmesi firmayı ulaşılabilir kılmıştır. İstanbul künefe satan yerlere baktığınız zaman bir çoğunun tedariğini Asi künefelerinden sağladığını anlayabilirsiniz. Gerçek Hatay lezzetini yakalayabileceğiniz tatlıları için sitesini inceleyebilirsiniz.