Künefeyi Evde Yapacaksanız Bunlara Dikkat Edin

Künefeyi Evde Yapacaksanız Bunlara Dikkat Edin

Mersin ve Hatay yöreleri ile tanınan künefe evde yapılması zor bir tatlıdır. Ancak bunu denemek isteyenler işin püf noktalarını öğrenerek lezzetli bir sonuç ortaya çıkarmak istemektedir. Tarifini ve detaylarını vermeden önce tatlının tarihinden ve şu anki konumundan biraz bahsedelim. Künefe satışının en yaygın olduğu ve anavatan kabul edildiği Hatay aslında künefeyi ilk keşfeden yer değildir. Her ne kadar künefe Hatay`la anılsa da 1930 senesine bakarsak ilk kez Mersin`de denenmiş ve askerler tarafından yapılmıştır. Hatay`a tatlının gelmesi bundan yaklaşık bir 10 sene sonrasına dayanmaktadır.

Adana, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa gibi şehirlerde de çok fazla yapılan bu Doğu Akdeniz lezzeti şerbetli ve tuzsuz peynirli bir tatlıdır. Yapımında kullanılan peynir özeldir. Üzerine de isteğe göre süs olarak antep fıstığı, ceviz ya da fındık dökülmektedir.

Künefenin Yapım Aşamaları Nelerdir?

Dondurulmuş künefe almak yerine kendiniz yapmayı tercih ediyorsanız malzeme listesinden başlayabiliriz. İnce tel kadayıf, şeker, tereyağ ve hatay peyniri. Burada bilmeniz gereken Hatay peynirinin bulunmasının zor ve zahmetli olmasıdır. Biz bunun yerine dil peynirini size önereceğiz. Aldığınız kadayıfların doğranmış olmasına dikkat edin. Eğer doğranmamışsa sizin didiklemeniz gerekecektir. Didikledikten sonra da yağlamanız ve iki katın arasına peynirini koymanız gerekir. tüm bu işlemleri yaparken kadayıfları tamamen tepsiye dayamayın. Boşluk bırakmalısınız ki peynir eridiği zaman kenarlara doğru genişleyebilsin. İstanbul künefe firmalarının bir çoğu bu yönteme göre porsiyonluk olarak künefe hazırlamaktadır.

Dondurulmuş Künefe Almanın Avantajları Nelerdir?

Dondurulmuş künefe alırsanız yapım aşamasıyla uğraşmak yerine bunu sadece fırına verir, şerbetiyle uğraşırsınız. Böylece ani bir misafiriniz geldiği zaman fırından çıkardığınız künefeniz hızlı bir şekilde hazır olur. Asi künefe firması dondurulmuş ürünüyle evde hazırlayamayacağınız güzellikte bir kadayıf sunduğu için tercih edilmektedir. İstanbul künefe satan yerler içerisinde en iddialı ve köklüsü olan Asi künefeleri size 40 yıllık deneyimini aktarmak istemektedir. Bu nedenle bir çok market içerisinde bulabileceğiniz bu ürün sayesinde misafirlerinizi tatlısız bırakmayacak, üstelik yapım aşamalarını kolayca paketin üzerinden öğrenebileceksiniz.