Mersin’de Bir Künefeci

Mersin’de Bir Künefeci

Künefe; anavatanı Hatay diye bilinmiş bir tatlı olsa da Mersin`de yapılış şekli ile son derece farklılık göstermektedir. Emsallerinin aksine bol şire, bol peynir ve nispeten daha az koyulan kadayıf ile yapılan bu tatlıyı bulmak en kolay şeylerden birisidir. Mersinde En iyi Künefe nerdedir?

Bu şehirde 24 saat hizmet veren künefecileri bulmanız mümkün olacaktır. Hatta şehirde sabah 4`e doğru bile, künefe yiyen birilerine rastlamanızda olası. Sakın yadırgamayın. Çünkü bu eşi benzeri olmayan lezzeti yapan ustalar var orda.

Peynir ile kadayıfın eşsiz birleşiminden yapılan künefe, Akdeniz`in ve Mersin`in en sevilen şerbetli tatlılarından biridir. Yapılışı yöreden yöreye değişse de iki kat kadayıfın arasına konulan tuzsuz peynir ile pişirilir. Üzerine de şeker şurubu ilave edilerek, sıcak servis olarak sunulur.

Kimsenin Hayır Diyemediği Bir Tatlı

Künefe`nin de tarihi tıpkı birçok Anadolu lezzetinin tarihi gibi tam olarak bilinemiyor. Batıda yapılan tel kadayıfların aksine, Mersin de künefe, kıyılmış tel kadayıftan yapıldığı için üstü tel tel değil yekpare bir kadayıfla kaplıdır.

Mersinde En iyi Künefe deyince akla aslında birçok mekan gelebilir. Tahmin edersiniz ki o bölgeler bu güzel tatlının anavatanıdır ve ustası da çoktur. Elbette ki kimsenin hayır diyemeyeceği bu tatlının her hali de güzeldir ama ustasının elinden ve kaliteli malzemelerle çıkınca bir ayrı güzelidir.

Aslında işin sırrı hazırlama kısmındadır. Birçok malzeme ve özellikle bu işin sırı olan peynir Hatay`dan getiriliyor tabi ki.

Mersin`de Künefe Deyince Akla??

Lezzet konusunda senelerdir değişmeyen ve adeta istikrar abidesi olan bir mekan geliverir hemen. Asi Künefelerini farklı kılan nokta, peynirleri ve kadayıfıdır. Kaliteli malzemeler demiştik. Bu bölgede gidebileceğiniz künefeciler arasında tercih edilmesi en başta sırada gelen bir firmadır.

Leziz ve güvenilir bir gıda üreticisi olarak sizlere Mersinde En iyi Künefe sunan Asi Künefeleri ürettiği kalite ile bu kültür dolu topraklara hizmeti bir borç bilir. Hatay usulü şoklanmış künefe imalatı da yapar.

Bize sadece varlığıyla bile değişik hayat dersleri veren künefe, tatmaya değer eşi benzeri olmayan bir lezzettir.