Mersin ve Hatay Künefesinin Farkını Lezzet Avcıları Merak Ediyor

Mersin ve Hatay Künefesinin Farkını Lezzet Avcıları Merak Ediyor

Altın kayısı olarak da bilinen lezzetli tatlı Hatay künefesi, farklı yöntemlerle yapıldığı için lezzet avcılarının ilgisini çekiyor. Temelde kadayıf ve tuzsuz peynire dayanan bu lezzetli tatlının Anavatanı Hatay olarak bilinse de Mersin ve Adana`da da çok sık yapılıyor. Bu tatlıyı severek yapan diğer şehirler ise Mardin, Kilis, Şanlıurfa, Gaziantep oluyor. Fakat künefe satışı anlamında bakarsanız karşımıza hep Hatay künefeleri çıkıyor.

Bunun en büyük nedeni Hatay`ın bu tatlıyı içselleştirmesidir. Yapılış şekli de tek kişilik porsiyonlar halinde olduğu için artık künefe Hatay yöresine ait bir lezzet olarak bilinmektedir. Tarihine baktığımız zaman Mersin`e daha önce geldiğini görsek de yaygın olarak yapılan yörenin İskenderun olduğu bilinmektedir.

Künefe Firmaları Hangi Yöntemle Künefe Yapar?

Dondurulmuş künefe satışı yapan firmalardan biri olan ve bu alanda da öncülüğünü koruyan Asi firmaları, ürünlerine Hatay yöresine göre yapar. Tek kişilik porsiyonlar halinde üretilmesi dağıtımını ve muhafaza edilmesini kolaylaştırdığı için Mersin yöresinin tarifi kullanılmaz.

İstanbul künefe firmalarından olan Asi firmasının ürünlerine http://www.asikunefeleri.com/index.html adresinden de bakabileceğiniz gibi markanın ülke genelinde bir çok markete ve restorana künefelerini gönderdiğini görebilirsiniz. Hatay damgası olması Asi künefelerinin gerçek Hatay lezzeti sunduğunun bir ispatı. Bu nedenle marketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz bu künefeyi alarak Hatay lezzetini yaşayabilirsiniz.

Künefede Mersin ve Hatay Yöntemlerinin En Büyük Farkı

Mersin yöresinde yapılan bu şerbetli tatlı büyük ve yayvan tepsilere yapılır. Ayrıca içerisinde kullanılan peynir Hatay peyniri olmayabilir. Kimi zaman tuzsuz Antep peyniri ya da farklı peynirler koyulabilmektedir. İskenderun künfesinde bunların tam tersi olarak tek kişilik kalıplar kullanılır. Bu tek kişilik kalıplar çevirilmeden pişer ve içerisinde Hatay peyniri vardır.

İstanbul künefe satan yerler tek kişilik porsiyonların daha uygun olduğunu da düşünere künefeleri bu şekilde hazırlar. Zaten ününü Hatay`dan alan tatlı dondurulmuş olarak da bu şekilde kolay kullanıma sahiptir. Dilediğiniz zaman tek kişilik porsiyonu çıkarabilir, geri kalanınız dolapta tekrar saklayabilirsiniz. Evde yapacağınız tek işlem tatlı için şerbet hazırlamak olacaktır.