Meşhur Hatay Künefesi Artık çok Yakınınızda

Meşhur Hatay Künefesi Artık çok Yakınınızda

Dünyaya nam salmış Türk mutfağının en sıra dışı lezzetlerinden biridir künefe. Kadayıf ve peynirin bir araya gelmesiyle hazırlanan künefe yediden yetmişe herkesin sevdiği bir tatlıdır. Künefenin lezzetinin kaynağının yapımında kullanılan peynir olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır. Peki, künefe hangi peynirden yapılır? Künefe yapımında özel bir peynir kullanılmaktadır. Bazı yerlerde dil peyniri ile yapıldığına rastlansa da; hiçbir peynir çeşidi özel künefe peyniri ile aynı lezzeti sağlayamaz.

Künefe Peyniri Nedir?

Künefe peyniri, Hatay peyniri ya da Antakya peyniri olarak da bilinen taze, tuzsuz bir peynir çeşididir. Genellikle üretim amacı künefede kullanmak olan peynir, keçi ya da inek sütünden üretilmektedir. Künefe peyniri yapmak için, taze sütün yaklaşık 40 dereceye kadar ısıtılıp mayalanması gerekmektedir. Mayalanan süt bir süre sonra katılaşmaya başlayacaktır. Bununla birlikte peynirin oluşmaya başladığı söylenebilir. Bir süre daha peynirin mayalanması beklendikten sonra süzülür ve oda sıcaklığında beklemeye bırakılır. Peynirin kıvamında olup olmadığını anlamak için, küçük bir parça kesilerek kaynar suyun içine atılır. Kaynar suyun içindeki peynir eğer eriyip sünmeye başlamışsa uygun kıvama gelmiş demektir. En iyi künefe Künefe hangi peynirden yapılır diyenler için, en doğru yanıt künefe peynirinden yapılır olacaktır. Taze olarak tüketilmesi gereken künefe peyniri, uygun koşullarda saklanmazsa, kısa zamanda bozulabilir. Bu nedenle uzun süre saklanması gerekecekse, derin dondurucuda saklanması önemlidir.

Hazır Dondurulmuş Künefe Nasıl Pişirilir?

Künefe, yapımı oldukça uğraşmayı gerektire ve özen isteyen bir tatlıdır. Usta ellerden çıkan künefenin tadına doyum olmadığı gibi, acemice yapılan künefe de bir o kadar keyifsiz olacaktır. Künefe hangi peynirden yapılır diyerek künefe peynirini bulmanın bile çok kolay olmadığını belirtmek gerekir. Otel ve restoran gibi müşteri kapasitesi yüksek işletmelerde bile künefe ustası kişiler bulundurmak kolay olmamaktadır. Bu durumda; müşterilerini memnun etmek ve en iyi künefeyi sunmak isteyen işletmelerin tercihi Asi Künefeleri olmaktadır. Kendi tesislerinde üretilen en kaliteli ürünleri kullanarak tek porsiyonluk paketlerde dondurulmuş olarak satışa sunulan künefeler sayesinde Hatay künefesi dendiğinde ilk akla gelen isim olan Asi Künefeleri, ülkemizin dört bir yanına bu lezzeti taşımaktadır.